Pět zajímavostí o Aslanu Karatsevovi

Aslan Karatsev byl průlomovým hráčem letošního Australian Open, kde se jako kvalifikant dostal do semifinále. Ruský tenista během své vysněné jízdy potrápil tři nasazené soupeře – Diega Schwartzmana, Felixe Augera-Aliassima a Grigora Dimitrova.

Od odjezdu z Melbourne si Karatsev udržuje svou dynamiku. V pátek porazil krajana Andreje Rubljova a na turnaji Dubai Duty Free Tennis Championships se dostal do svého prvního finále na okruhu ATP.

Než se Karatsev utká s Lloydem Harrisem o trofej, ATPTour.com se podívá na pět věcí, které byste o Rusovi měli vědět.

1) Rusova forma začala na ATP Challenger Tour.
Než Karatsev minulý měsíc v Dauhá vyhrál tři kvalifikační zápasy, nikdy předtím se mu nepodařilo projít grandslamovou kvalifikací. Byl to jeho desátý pokus dostat se do hlavní soutěže na turnaji kategorie major a Rus své úspěšné snažení zúročil tím, že se mu v Melbourne Parku daří. Karatsev je prvním mužem v otevřené éře, který se při svém grandslamovém debutu dostal do semifinále.

Karacevův úspěch začal po obnovení tenisu loni v srpnu. Když Karatsev po pětiměsíční pauze způsobené pandemií COVID-19 nastoupil na svůj první turnaj ATP Challenger Tour v Praze, byl na 253. místě žebříčku FedEx ATP. Vyhrál 18 z posledních 20 zápasů na challengerech v této sezoně a získal dva ze svých tří titulů na této úrovni.

2) Z Ruska do Izraele, z Německa do Španělska a dalších zemí
Karatsev se narodil v ruském Vladikavkazu a ve třech letech se s rodinou přestěhoval do Izraele. V Izraeli trénoval do svých 12 let, kdy se s otcem vrátil do ruského Taganrogu. Tam Karatsev cvičil až do svých 18 let, kdy se přestěhoval do Moskvy.

Pravák se na dva roky přestěhoval do německého Halle, poté do španělské Barcelony a nakonec téměř poslední tři roky do běloruského Minsku. „Stěhoval jsem se, řekl bych, až moc,“ přiznal Karacjev.

Podle Karaceva se jako klíčová pro jeho vzestup ukázala spolupráce s osmadvacetiletým Bělorusem Jahorem Jacekem.

„Myslím, že klíčem je najít správný tým, správného trenéra, [kterého] jsem našel. Měl jsem opravdu štěstí, že jsem ho našel, a to jsme se potkali jen na jednom turnaji. Hrál jsem futures a říkali jsme si: ‚Dobře, zkusíme spolupracovat‘. Myslím, že je velké štěstí, že jsme začali spolupracovat a že mám kolem sebe dobrý tým.“

3) Zranění kolena způsobilo v roce 2017 komplikace
Rus se v roce 2017 potýkal se zraněním kolena. Karatsev utrpěl zranění během tréninku ve Španělsku a kvůli němu vynechal šest měsíců.

„Od té chvíle bylo opravdu těžké získat zpět sebedůvěru a cítit se ve hře,“ řekl Karatsev. „Nebylo to tak snadné.“

Tento časový úsek mimo kurt poslal Karaceva v říjnu 2017 na žebříčku FedEx ATP až na 764. místo.

4) Karatsev se v žebříčku FedEx ATP vyšplhal nahoru
Jedním z Karatsevových největších cílů v loňské sezoně bylo poprvé proniknout do Top 100 žebříčku. To se sice Rusovi nepodařilo, ale již v roce 2021 se vyšplhal daleko za tuto hranici. Po svém vystoupení na Australian Open Karatsev okamžitě pronikl do Top 50 žebříčku FedEx ATP.

Díky svému úsilí v Dubaji, kde Rus porazil čtyři nasazené soupeře, má Karatsev náboj směrem k Top 30. Pokud sedmadvacetiletý tenista získá titul, podle odhadů tuto hranici prolomí.

Aslan Karatsev

5) Byl „tajnou zbraní“ Ruska v Poháru ATP
Karatsev byl součástí ruského týmu, který vyhrál ATP Cup po boku Daniila Medveděva, Andreje Rubleva a hrajícího kapitána Jevgenije Donského. Spoluhráči sedmadvacetiletého hráče si ho velmi pochvalovali.

„Aslan, nedělám si legraci, byl tajnou zbraní čtyřhry,“ řekl Medveděv při předávání trofeje. „Sice to nestihl ukázat, protože jsme neměli zápas 1:1, ale byl naší tajnou zbraní.“

Donskoj po zvednutí trofeje pronesl věštbu: „Aslane, jsem si jistý, že letos budeš mít skvělou sezonu, protože hraješ neuvěřitelně.“

Karatsev dal svému kapitánovi za pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *